Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Fighting Kentuckian

The Fighting Kentuckian

1949
×
Read the review Edit this entry  
26
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Oz! The Making of a Classic

To Oz! The Making of a Classic

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★½
Edit this entry  
20
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Collection

The Collection

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Eye

The Eye

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
Read the review Edit this entry