• 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★★

    I have the biggest crush on Brie Larson holy fuck

    It’s been a solid 8 years since I last saw this, and while there are maybe two or three dated jokes, this movie holds up just as well now as it did then, and I was laughing almost constantly. Can’t wait to rewatch 22 Jump Street cuz this was a lot of fun.

  • The Fighting Kentuckian

    The Fighting Kentuckian

    Get tf out of here with this boomer bullshit. I hate John Wayne. Fuck off.

  • Terrified

    Terrified

    ★★★★½

    Okay, so i rewatched this with my Dad. A lot of issues i had at first went away, although i do think it slows down way too much in act 2 for how fast paced the first and third acts are. But knowing what to expect, i enjoyed this a lot more the second time around. This is a stroke of genius that is maybe a bit underdeveloped. I want to give this a 5 so badly, but that middle…

  • Terrified

    Terrified

    ★★★★

    The opening bathroom scene felt very specifically like my childhood Sleep Paralysis experiences, and that horrifying, unnerving scene truly Terrified me. Puns aside, watching that was like uprooting some trauma. Fun stuff. 

    To me Terrified feels like what The Grudge (2020) wanted to be with its tone, but sadly failed miserably. While I feel in general, this does have some similar elements to The Grudge series, it’s certainly a whole different beast. This film is scary at times, like actually…

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★★

    UGGGGHHHH this is so spooky and stylish and also kind of moving and sweet??? 

    Sheila Vand is either opposing or cool depending on the scene, and she does such a brilliant job in the role, like I cannot stress enough how awesome she is in this film. ALSO the soundtrack!?? Straight up flawless!! The 80’s style synth stuff is awesome, and the score is quite memorable. But best of all, the directing is excellent, this is a beautiful film to look at, and I really loved every moment. If I had to pick, I’d choose the ending as my favorite part. 

    Rejoice! An actual masterpiece!

  • Come to Daddy

    Come to Daddy

    ★★★★

    I am absolutely here for more bizarre Elijah Wood horror comedies. This movie is so strange and funny, and it took me by surprise quite a few times. The directing is great, and the whole cast does a fantastic job. Can’t recommend this enough, really.

  • Better Watch Out

    Better Watch Out

    ★★★★½

    The most wild rollercoaster ride i’ve been on in months. FUCKING WHAT!? The only thing that comes close to being this ridiculous is Wild Things. There was never a moment in this where i had an idea of where it’d go, and anything i suspected was wildly off the mark. This movie was a lot of fun and is now one of my favorite holiday horror films.

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★★

    Still as magical as ever, truly one of the greatest films ever made.

  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★★★

    :)

  • Carnival of Souls

    Carnival of Souls

    ★★★★★

    This is really like a fever dream put to film. Absoute nightmare fuel at times and has the creepiest tone i’ve ever seen in a movie.

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★

    This certainly works as a follow up to The Wolfman, but as a follow-up to Ghost of Frankenstein it leaves A LOT to be desired. This is a fairly good film, and I enjoy Bela Lugosi as the monster (even though I feel he’s the worst so far) but I can’t help to feel a bit let down. It feels too slow paced at times, and I hated how mindless and uninteresting the monster was in this, ESPECIALLY after receiving Ygor’s brain in the previous film. Lots of missed opportunities but overall enjoyable.

  • The Ghost of Frankenstein

    The Ghost of Frankenstein

    ★★★★½

    Ah yes, my first ever viewing of Ghost of FRANKSHTEIN 

    (I really adore the way Lugosi says Frankenstein) 

    Lon Chaney Jr as the monster is one of the most underrated of all time, he looks the part and nails the performance. I liked this film a bit more than Son of Frankenstein because the focus is shifted back towards the monster being a sympathetic character, but in general it’s the lesser film. I think an opportunity was missed keeping him…