RSS feed for Brendan

Brendan has logged 359 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Terminal

Terminal

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Fishing Naked

Fishing Naked

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Porcupine Lake

Porcupine Lake

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
The Escort

The Escort

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
IO

IO

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry