RSS feed for Brendan

Brendan has logged 127 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bickford Shmeckler's Cool Ideas

Bickford Shmeckler's Cool Ideas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taken

Taken

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fright Night 2: New Blood

Fright Night 2: New Blood

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cheeky

Cheeky

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hills Have Eyes 2

The Hills Have Eyes 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Fierce Creatures

Fierce Creatures

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Desire

Desire

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Starlet

Starlet

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
The Brass Teapot

The Brass Teapot

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Secret Things

Secret Things

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Powder Room

Powder Room

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Lost and Delirious

Lost and Delirious

2001
×
★★
Edit this entry  
09
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lie with Me

Lie with Me

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Turn Me On, Dammit!

Turn Me On, Dammit!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry