RSS feed for Brendan

Brendan has logged 73 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solo

Solo

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spring

Spring

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love Like Poison

Love Like Poison

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Crawlspace

Crawlspace

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oculus

Oculus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Better Living Through Chemistry

Better Living Through Chemistry

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Save the Date

Save the Date

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nurse 3-D

Nurse 3-D

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guest House

The Guest House

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Caligula

Caligula

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tracks

Tracks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sex and Lucia

Sex and Lucia

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Women in Trouble

Women in Trouble

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry