RSS feed for Brendan

Brendan has logged 56 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mute

Mute

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vamps

Vamps

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Devil

Devil

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Gut

Gut

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Bait

Bait

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Hits

Hits

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Carriers

Carriers

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the 7th Door

Beyond the 7th Door

1987
×
★★
Edit this entry  
04
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Life

Life

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★★
Edit this entry