RSS feed for Brendan
  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★½

    As a fan of the book all the changes pulled me out of it. I was concentrating on the differences rather than just letting the screen tell me the story. More info in video form: www.youtube.com/watch?v=GZNqelEzq4Y

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★½

    I went into this knowing next to nothing about it. I hadn't heard anything about the production, didn't know the writer or the director. All I had seen was the trailer, which looked like a fun interesting concept with Matt Damon and Christoph Waltz. What's not to like I thought. I was wrong. Fun and interesting concept is about all it has going for it and the fun part ran out after the first 30 minutes. It attempts to explore…

  • High-Rise

    High-Rise

    ★★★

    I have absolutely no idea what just happened. But it looked good during the process.

  • Bright

    Bright

    ★★★

    The world building is very interesting but the story told within it is obvious and cliched. Will Smith is your typical Will Smith. It screams of so much wasted potential.

  • The Descent
  • Halloween

    Halloween

    ★★★

  • The Girl with All the Gifts

    The Girl with All the Gifts

    ★★★★

    Love a good British set post apocalypse and this is a great one! Can you really say no to Glenn Close vs zombies?

  • Jack Reacher: Never Go Back

    Jack Reacher: Never Go Back

    ★★★

    Tom Cruise is Tom Cruise, Cobie Smulders is great, and there is lots and lots of running.

  • Jason Bourne

    Jason Bourne

    ★★★

    The more they make of these the more convoluted and nonsensical they get.

  • Spider-Man: Homecoming

    Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

    An excellent take on Spiderman for the MCU. Not perfect but most of my complaints are quite nitpicky. My only worry is one which doesn't really affect me or probably many other people. It relies an awful lot on you having seen many of the previous MCU films. It would not be anywhere near as good as a stand-alone story.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    Based on the trailer I had not been planning to watch this at the cinema. It didn't look like it was for me. It was Edgar Wright though, so I knew I would probably see it at some point but likely not until it was on demand somewhere. But thanks to the fact the Edgar Wright kept retweeting lots of positive comments I realized this was actually getting good buzz so I decided to give it a go sooner than…

  • Black Sheep

    Black Sheep

    ★★★★★

    I've been meaning to watch this for years but never quite got around to it. I wish I'd done so sooner. Fantastic fun!