Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsters

Monsters

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summertime

Summertime

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Postcards From the Edge

Postcards From the Edge

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Aristocrats

The Aristocrats

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry