Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★★★★

  • Moana

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★★

  • Lion

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Nerve

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Jan 11

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

The Big Sick

twice

Wonder Woman

twice

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 16

Genres, countries & languages

Adventure
21 films
Action
18 films
Drama
15 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
13 films
Comedy
9 films
Mystery
6 films
Thriller
6 films
Family
5 films
Crime
5 films
USA
40 films
UK
12 films
Hong Kong
2 films
Germany
1 film
Australia
1 film
Japan
1 film
Taiwan
1 film
Denmark
1 film
Canada
1 film
English
42 films
French
4 films
German
4 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
Urdu
2 films
Russian
1 film
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 11

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Matt’s most liked review

Get Out

Get Out

★★★★★

Two thing stand out for me with Get Out.


First, it manages to be sometimes overt and sometimes subtle with a tone that shifts wildly, and still somehow feels consistent the whole way through. 

Second, the script feels like it was iterated on until there was no word wasted. As…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Independence Day: Resurgence
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Incredible Jessica James
Average weighted rating:

3.2

Films Matt watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Holiday
  • The Big Sick
  • The Lego Batman Movie
  • Justice League
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • The Incredible Jessica James
  • Independence Day: Resurgence
  • Blade Runner
  • Wonder Woman
  • Sleepy Hollow
  • Suicide Squad
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Arrival
  • Kong: Skull Island
  • Logan Lucky
  • The Big Sick
  • Lion
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Wonder Woman
  • Beauty and the Beast
  • Mary Poppins
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Nerve
  • Get Out
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Moana
  • Hell or High Water
  • Moonlight
  • Logan
  • Gravity
  • Ex Machina
  • 10 Cloverfield Lane
  • Kubo and the Two Strings
  • The Revenant
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • I Dream in Another Language
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more