Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 72 Films watched
  • 6 Average per month
  • 1.4 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Inside Out

Jan 1

Diary Milestones

Mission: Impossible III

50th · Aug 31

Last Film

Seven Samurai

Dec 30

Most Watched

Dunkirk

twice

Crazy Rich Asians

twice

Black Panther

twice

Genres, countries & languages

Action
34 films
Adventure
33 films
Drama
28 films
Sci Fi
28 films
Comedy
20 films
Fantasy
13 films
Family
13 films
Animation
11 films
Thriller
8 films
Romance
6 films
USA
64 films
UK
9 films
Japan
6 films
France
5 films
New Zealand
4 films
Canada
4 films
Mexico
2 films
Netherlands
2 films
Germany
2 films
Australia
1 film
English
65 films
Japanese
5 films
Italian
1 film
Spanish
1 film
Fantasy
Average 4.58
Drama
Average 4.41
Animation
Average 4.36
Romance
Average 4.33
Horror
Average 4.25
Action
Average 4.12
Comedy
Average 4.08
Family
Average 4.08
Sci Fi
Average 4.04
Adventure
Average 4.00
New Zealand
Average 4.38
Japan
Average 4.33
UK
Average 4.28
USA
Average 4.21
France
Average 4.20
Canada
Average 3.62
Japanese
Average 4.30
English
Average 4.19

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 71

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Matt’s most liked review

Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

★★★★

It turns out that it’s distracting when you know the stunts are real. Also, did they really need to be? Really?

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Mute
Average weighted rating:

2.2

Most popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Mute
Average weighted rating:

2.2

Films Matt watched in 2018

  • Seven Samurai
  • Paddington 2
  • Meet Me in St. Louis
  • The Polar Express
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Roma
  • Arthur Christmas
  • Dunkirk
  • The Nightmare Before Christmas
  • Crazy Rich Asians
  • The Christmas Chronicles
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Night of the Living Dead
  • Scream
  • A Quiet Place
  • Solo: A Star Wars Story
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Game Night
  • Akira
  • 8½
  • Crazy Rich Asians
  • Mission: Impossible III
  • War for the Planet of the Apes
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Mission: Impossible II
  • 12 Angry Men
  • Mission: Impossible
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Sorry to Bother You
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Do the Right Thing
  • La La Land
  • The Hidden Fortress
  • Spirited Away
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • My Neighbor Totoro
  • Fruitvale Station
  • Return of the Jedi
  • Logan
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Black Panther
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Greatest Showman
  • The Lost City of Z
  • Avengers: Infinity War
  • Looper
  • The Shape of Water
  • Psycho
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Blade Runner 2049
  • Coco
  • Thor: Ragnarok
  • Lady Bird
  • Mute
  • Black Panther
  • The Iron Giant
  • Mudbound
  • The Cloverfield Paradox
  • Cars 3
  • Girls Trip
  • Dunkirk
  • Big Hero 6
  • It Follows
  • Inside Out

World map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Daniel Sloss: Jigsaw
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more