doppelgangerdev has logged 55 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Water Summer

White Water Summer

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Crime Story

Crime Story

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Drug

Death Drug

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Y2K Family Survival Guide

Y2K Family Survival Guide

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Poison Rose

The Poison Rose

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Trading Paint

Trading Paint

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Screwball

Screwball

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Family

The Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Very Brady Sequel

A Very Brady Sequel

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonshine County Express

Moonshine County Express

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breaker! Breaker!

Breaker! Breaker!

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unacknowledged

Unacknowledged

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Have You Seen Andy?

Have You Seen Andy?

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Who Killed Garrett Phillips?

Who Killed Garrett Phillips?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry