• Everything Everywhere All at Once

    ★★½

  • Dune

    ★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The French Dispatch

    ★★½

  • The Croods: A New Age

  • Mank

    ★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • The Queen's Gambit

    ★★

  • Soul

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Tenet

    ★½

  • Onward

    ★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • Minari

    ★★

  • Cats

    ½

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

    ★★

  • Frozen II

  • Klaus

    ★★

  • Terminator: Dark Fate

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • Knives Out

    ★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • The Angry Birds Movie 2

    ½

  • The Lion King

    ½

  • Spider-Man: Far From Home

  • Toy Story 4

    ★½

  • Parasite

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Swallow

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Us

    ★★

  • Booksmart

    ★★

  • Captain Marvel

    ½

  • Varda by Agnès

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★

  • Escape Room

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★½

  • The Grinch

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★

  • Green Book

  • The Favourite

    ★★★½

  • Roma

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

  • Ant-Man and the Wasp

    ½

  • Incredibles 2

    ★½

  • Burning

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★

  • The Kissing Booth

  • Cold War

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Sherlock Gnomes

    ½

  • A Quiet Place

    ★★

  • Isle of Dogs

    ★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Black Panther

  • Eighth Grade

    ★★

  • The Greatest Showman

    ½

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★½

  • Wonder

    ★½

  • Paddington 2

    ★★

  • Coco

    ★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • I, Tonya

    ★½

  • mother!

    ★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★