Sort by

Mary has logged 368 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phaedra

Phaedra

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atsuko Okatsuka: The Intruder

Atsuko Okatsuka: The Intruder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Iris

Iris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Show Me a Hero

Show Me a Hero

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Edit this entry