• Sitting

    Sitting

    mitski, please, tell me yes.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    i think i enjoyed this more than the feature film, but then again, i watched it a while ago, so maybe it would be nice to finally revisit it and see if it’s grown on me.

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★

    coming back to this after two hours have passed to rewrite the review and bump half a star… which i’m kind of regretting as i’m writing this, so scratch that part. my take on this keeps fluctuating so i wouldn’t be surprised if i were to come back tomorrow and change the rating to one star or five.

    i do appreciate some of the commentary regarding gen z; it accurately portrays the way some people have weaponized certain terms and…

  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

    Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

    ★★

    it does NOT live up to the first film but i’m still snapping my fingers for my mother elle woods.

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    THAT’S MOTHER RIGHT THERE!

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★

    pretty much everyone lost focus and had a consensual (sort of?) workplace relationship.

  • I Love You, Man

    I Love You, Man

    ★★★

    campus by vampire weekend was playing in the background one time they were hanging out and i’m supposed to believe they were never into each other?

  • Bring It On

    Bring It On

    ★★★½

    i want the pantone siblings to pass me around

  • My Cousin Vinny

    My Cousin Vinny

    ★★★★

    not saying mother for an entire minute challenge.

  • Cage The Elephant - Unpeeled

    Cage The Elephant - Unpeeled

    ★★★★★

    and dori was never the same.

  • Honor Society

    Honor Society

    ★★★½

    now where’s kennedy society so i can join

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★

    what’s so incredibly annoying about this film is that it had all the potential to work out. sure, this story’s been done many, many times, but because it’s one where you have to build your own world, as well as your own set of rules for said world to function, i wholeheartedly believe it was possible to come up with something new, interesting and stimulating.

    some shots were incredibly beautiful and the score perfectly complimented (and elevated) some of the…