Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
I Won't Come Back

I Won't Come Back

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
08
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thomas Sankara: The Upright Man

Thomas Sankara: The Upright Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
30
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
Emma

Emma

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry