dori has logged 34 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
Edit this entry  
20
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry