RSS feed for Chad

Chad has logged 218 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
1922

1922

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Warcraft

Warcraft

2016
×
Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cell

Cell

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Edit this entry  
09
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Synchronicity

Synchronicity

2015
×
★½
Edit this entry  
08
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Golden Years

Golden Years

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Baywatch

Baywatch

2017
×
Edit this entry  
12
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alien Arrival

Alien Arrival

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alienate

Alienate

2016
×
★★
Edit this entry  
14
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
12
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Blade Runner 2022: Black Out

Blade Runner 2022: Black Out

2017
×
★★★
Edit this entry