RSS feed for Ere I am

Ere I am has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Edit this entry  
22
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
21
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Edit this entry  
17
Lunacy: The Making of Luna

Lunacy: The Making of Luna

2015
×
Edit this entry  
16
Luna

Luna

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Exposed

Exposed

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Edit this entry  
03
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Leonard Cohen: I'm Your Man

Leonard Cohen: I'm Your Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Shiri

Shiri

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Aladdin

Aladdin

2019
×
Edit this entry  
31
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
Edit this entry  
30
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
½
Edit this entry  
29
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
26
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1988
×
★★
Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Edit this entry