• Threads

    Threads

    ★★★★½

    Extraordinary, but a brutal watch. Utterly pitiless and remorseless, without any melodrama or sentiment.

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★½

    Ari Aster's Beau is Afraid = Pink Floyd's The Wall, without the benefit of bitchin' guitar solos to break up the monotony of suffering through someone else's neuroses.

  • The Killers

    The Killers

    ★★★½

    These sexy old noirs are the best advertisements the life insurance industry could ask for.

  • The Cat

    The Cat

    ★★★½

    I know Riki-Oh: The Story of Ricky is the most famous Lam Ngai Kai flick, but I personally enjoyed The Cat a lot more.

    I take it Hong Kong doesn't have the equivalent of the Humane Society to monitor these things…

  • More

    More

    ★★

    Like a lot of you, I watched this for one reason and one reason only: "Music by The Pink Floyd"

    Notable that it is one of the few addiction-themed movies I've seen that matter-of-factly depicts the reason why many people get hooked in the first place: it makes them feel good (q.v. Trainspotting). Even anti-smoking PSAs skip over the first part, and go straight to emphysema and tracheotomies.

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★½

    Things I learned about 1942 from Oppenheimer:

    • stop signs were yellow
    • men's hats were badass, but their short little ties were ridiculous
    • all women could be two out of three of the following: alcoholics, manic depressives, or communists

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★½

    Nobody lives for 🎶✨draaamaaa✨🎶 like the boys of the Rockbridge Falls Vikings.

  • The Day the Earth Caught Fire

    The Day the Earth Caught Fire

    ★★★

    A slowly boiling planet is a potent premise, particularly the public’s and the press’ desperate search for information from distant, inactive authorities, when it’s so clearly obvious something is very wrong. But it does feel a little quaint to have the sci-fi worry about the earth being kicked out of orbit, when fallout and nuclear winter would do the job of killing everything and everyone just fine.

    The whole thing is further dragged down by an irritatingly smug and chauvinistic lead character.

  • Fido

    Fido

    ★★½

    Fido has all the ingredients for a memorable comedy/farce/satire/horror hybrid, but it's visually flat, never scary, and rarely more than mildly amusing. Even Billy Connelly is uncharacteristically subdued.

    
It could have used some John Waters-style camp, or Tim Burton-style goth. I wanted it to be Pleasantville meets Night of the Living Dead.

  • The Hospital

    The Hospital

    ★★★★

    Paddy Chayefsky's script at times approaches poetry. Tag yourself:

    "Simply forgotten to death."

    "I've always found life demanding."

    Numerous people have already compared The Hospital with Chayefsky's own Network, but I think a better way of describing this movie is to imagine if Michael Crichton had directed Britannia Hospital.

    I happened to have seen a couple of George C. Scott movies recently, including Firestarter and Hardcore, and in case you've forgotten: he was just extraordinary.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    If Ken had checked out a VHS tape of Marty (1955) from the library instead of that book on horses, he would have known how to treat his Barbie. Problem solved.

  • Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    ★½

    If Wikipedia is to be believed, Rebel Moon cost just over twice as much as The Creator, and looked ten times worse. The alien horses are just regular horses, with bits of cardboard taped to their foreheads. What a waste of resources, bordering on incompetence.

    And the vestigial traces of its origins as a Star Wars spinoff are insulting. "This is not the way"? You said it, not me.