Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Men

Men

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Senior Year

Senior Year

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Asking For It

Asking For It

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2022 Oscar Nominated Short Films- Animated

2022 Oscar Nominated Short Films- Animated

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry