Richie has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bongwater

Bongwater

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Johnny Skidmarks

Johnny Skidmarks

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry