Greg has logged 253 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle

Miracle

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bound

Bound

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Maverick

Maverick

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boy A

Boy A

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★½
Edit this entry