Greg has logged 26 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zero Charisma

Zero Charisma

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roar

Roar

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
if....

if....

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Z

Z

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry