Sort by

Greg has logged 315 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Edit this entry  
18
White Girl

White Girl

2016
×
Edit this entry  
18
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
A Very Long Engagement

A Very Long Engagement

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Professional

The Professional

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Story

Christmas Story

2007
×
★½
Edit this entry  
10
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Haywire

Haywire

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★½
Edit this entry  
28
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★
Edit this entry  
27
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
13 Tzameti

13 Tzameti

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Highlander

Highlander

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hud

Hud

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry