2015

Greg Dorr Greg Dorr’s year in review

Greg’s highest rated films

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Das Boot

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★½

  • Sanjuro

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • The Sorrow and the Pity

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 253 Films watched
  • 21.1 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

Ace in the Hole

Feb 23

Last Film

Making a Murderer

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
141 films
Comedy
81 films
Horror
53 films
Action
52 films
Thriller
51 films
Crime
36 films
Adventure
31 films
Sci Fi
29 films
Fantasy
24 films
Romance
22 films
USA
130 films
France
33 films
Japan
25 films
Hong Kong
23 films
UK
23 films
Italy
21 films
Germany
15 films
Spain
11 films
Canada
5 films
Australia
4 films
English
175 films
French
38 films
Japanese
26 films
German
23 films
Italian
22 films
Cantonese
18 films
Spanish
17 films
Chinese
14 films
Russian
12 films
Latin
6 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 171 Added 1638

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Greg’s most liked review

Birdman

★★

I simply didn't care. Great acting, particularly by Ed Norton and Emma Stone. Early on Stone's character lets loose with an eviscerating speech that summed up my feelings exactly. Then it kept going for over an hour.

More reviews

Greg’s most liked list

My Favorite Punk Movies

Since I have my PopGap punk movies list on here, I thought it was worthwhile posting a list of my favorite "punk movies."

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Pixels
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Virgin People

Films watched in 2015

  • Making a Murderer
  • The Hateful Eight
  • Princess Mononoke
  • Short Circuit
  • Miracle
  • Forbidden Planet
  • Die Hard
  • White Heat
  • It's a Wonderful Life
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Seabiscuit
  • Galaxy Quest
  • Running on Empty
  • Army of Shadows
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • The Weather Man
  • Holy Motors
  • Mystery Train
  • Jacob's Ladder
  • Muriel's Wedding
  • Kiki's Delivery Service
  • Bound
  • La Strada
  • Buffalo '66
  • The Guard
  • Mary Poppins
  • Das Boot
  • Maverick
  • The Abyss
  • Equilibrium
  • The Big Chill
  • Nights of Cabiria
  • The Devil-Doll
  • Beautiful Girls
  • Pixels
  • The Rock
  • Winter Light
  • Come and See
  • Boy A
  • Boys Don't Cry
  • Django
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Inside Out
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Band of Outsiders
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Wake in Fright
  • The Funhouse
  • Ringu
  • We Are Still Here
  • The Seventh Victim
  • The Day of the Beast
  • The Final Girls
  • Scanners
  • Pumpkinhead
  • WNUF Halloween Special
  • The Prowler
  • Let's Scare Jessica to Death
  • I Walked with a Zombie
  • Deep Red
  • Beyond the Darkness
  • Ugetsu
  • Spooky Encounters
  • Cure
  • Suddenly in the Dark
  • Black Magic
  • The Happiness of the Katakuris
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Nosferatu the Vampyre
  • Night of the Eagle
  • Nightmare City
  • The Mummy
  • Viy
  • Prince of Darkness
  • Ticks
  • Onibaba
  • The Burning
  • The Visitor
  • Stonehearst Asylum
  • The Gate II: Trespassers
  • Who Can Kill a Child?
  • Mad Love
  • Goodnight Mommy
  • Annabelle
  • Humanoids from the Deep
  • Spookies
  • The City of the Dead
  • The Loved Ones
  • Bad Ronald
  • Unfriended
  • The Lion King
  • A Matter of Life and Death
  • The Kid
  • Rio Bravo
  • Grave of the Fireflies
  • Marfa Girl
  • Arsenic and Old Lace
  • My Man Godfrey
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • A Night at the Opera
  • Stand by Me
  • Stalag 17
  • Rififi
  • The Long Goodbye
  • The Savior
  • The Fast and the Furious
  • The Hidden Fortress
  • Bicycle Thieves
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Repulsion
  • In the Mood for Love
  • Sanjuro
  • Diabolique
  • The Tenant
  • Slap Shot
  • High Anxiety
  • Withnail & I
  • The D Train
  • Naked
  • Day for Night
  • Amarcord
  • Breaking Away
  • Big Fish
  • Back to the Future Part III
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Station Agent
  • Delicatessen
  • The Sandlot
  • The Last Detail
  • Out of the Past
  • Spaceballs
  • Clue
  • Men in Black
  • Wild Tales
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Snatch
  • Sleeper
  • The Passion of Joan of Arc
  • Grand Illusion
  • My Neighbor Totoro
  • His Girl Friday
  • High and Low
  • Throne of Blood
  • The Rules of the Game
  • Le Samouraï
  • Ikiru
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Enough Said
  • While We're Young
  • Sherlock, Jr.
  • Cool Hand Luke
  • Paths of Glory
  • Kung Fu Elliot
  • The Private Life of Sherlock Holmes
  • Aguirre: The Wrath of God
  • The Great Escape
  • For a Few Dollars More
  • A Fistful of Dollars
  • Seven Samurai
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Ip Man
  • Fearless
  • Ashes of Time
  • Fist of Legend
  • Once Upon a Time in China
  • Once Upon a Time in China II
  • Jurassic World
  • Saw
  • A Touch of Zen
  • Peking Opera Blues
  • Crippled Avengers
  • Two-Lane Blacktop
  • The Five Venoms
  • Project A II
  • Project A
  • Foxcatcher
  • The Way of the Dragon
  • Fist of Fury
  • American Sniper
  • A Better Tomorrow II
  • Hot Tub Time Machine 2
  • A Better Tomorrow
  • Police Story 3: Supercop
  • Police Story 2
  • Ex Machina
  • Iron Monkey
  • Kingsman: The Secret Service
  • Police Story
  • Virgin People
  • Escape from Alcatraz
  • Snake in the Eagle's Shadow
  • Smashed
  • The One I Love
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Mad Max: Fury Road
  • Maps to the Stars
  • Welcome to Me
  • Yojimbo
  • The Pianist
  • Zero Charisma
  • Harakiri
  • Solaris
  • The Lost Weekend
  • The Leopard

See all 253

Highly rated films Greg missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna
  • Amy

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more