2016

Greg Dorr Greg Dorr’s year in review

Greg’s highest rated films

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Ordinary People

    ★★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Children of Heaven

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • Shoah

    ★★★★½

  • Le Bonheur

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 315 Films watched
  • 26.2 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

The Visit

Jan 1

Most Watched

The Witch

twice

Last Film

The Magnificent Seven

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
185 films
Thriller
90 films
Comedy
77 films
Horror
67 films
Romance
48 films
Action
42 films
Mystery
42 films
Crime
40 films
Adventure
40 films
Sci Fi
35 films
USA
193 films
UK
41 films
France
37 films
Japan
22 films
Germany
22 films
Italy
16 films
Canada
11 films
South Korea
8 films
Ireland
6 films
Sweden
5 films
English
241 films
French
42 films
German
34 films
Japanese
25 films
Spanish
22 films
Italian
19 films
Russian
12 films
Chinese
11 films
Korean
8 films
Swedish
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 177 Added 562

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Greg’s most liked review

Krampus

★★★½

After hearing and reading in review after review that Krampus was a fun '80s-ish horror romp not unlike Gremlins, I was not expecting something this unremittingly dark and bleak. Still, I far prefer Daugherty's eclectic and unnerving brand of visual creepiness to the canned horror of James Wan and Blumhouse,…

More reviews

Greg’s most liked list

The Book of Lists: Horror

All the movies listed as favorites in:

The Book of Lists: Horror: An All-New Collection Featuring Stephen King, Eli Roth, Ray Bradbury, and More, with an Introduction by Gahan Wilson (2008)
by Amy Wallace (Editor), Del Howison (Editor), Scott Bradley (Editor)

Read more...

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Band of Brothers
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Poltergeist
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Deadpool
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Dog Pound

Films watched in 2016

  • The Magnificent Seven
  • The Jungle Book
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Wiener-Dog
  • Trading Places
  • Die Hard
  • The Handmaiden
  • Don't Think Twice
  • Scrooge
  • All Quiet on the Western Front
  • White Girl
  • My Dinner with Andre
  • Morris from America
  • A Very Long Engagement
  • The Collector
  • The Professional
  • Christmas Story
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Haywire
  • The Goodbye Girl
  • Funny Games
  • Deadpool
  • Conan the Barbarian
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Ghost and Mrs. Muir
  • Keanu
  • Wrong Turn 2: Dead End
  • Mauvais Sang
  • Paprika
  • Kon-Tiki
  • The Chaser
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Don't Breathe
  • City Lights
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • 13 Tzameti
  • Doctor Strange
  • The Neon Demon
  • The Verdict
  • Hell or High Water
  • Headhunters
  • The Incredible Burt Wonderstone
  • The Prestige
  • Highlander
  • Jules and Jim
  • Hud
  • Seven Psychopaths
  • Once Upon a Time in America
  • Terror Train
  • Wrong Turn
  • Drag Me to Hell
  • The Redeemer: Son of Satan!
  • Young Frankenstein
  • Blood and Black Lace
  • Poltergeist
  • Inferno
  • Audrey Rose
  • I'm Not Scared
  • Twins of Evil
  • We Are What We Are
  • Trance
  • I Married a Witch
  • Creep
  • The House at the End of Time
  • Lights Out
  • The Witch Who Came from the Sea
  • Nightbreed
  • Phase IV
  • Xtro
  • Kuroneko
  • Invitation Only
  • Daimajin
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • The Village
  • Cold Fish
  • Bedevilled
  • Seeding of a Ghost
  • Dark Water
  • Mystics in Bali
  • The Wailing
  • Innocent Blood
  • The Bad Seed
  • Eaten Alive
  • The Sixth Sense
  • The Willies
  • The Living and the Dead
  • Baskın: Karabasan
  • Possession
  • Cemetery Man
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Witchfinder General
  • The Boy
  • The Conjuring
  • An Actor's Revenge
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • The Man Who Would Be King
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Girls Just Want to Have Fun
  • Murder on the Orient Express
  • Cabaret
  • Sansho the Bailiff
  • Certified Copy
  • Castle in the Sky
  • Akira
  • Ordinary People
  • Memories of Murder
  • Picnic at Hanging Rock
  • Limelight
  • Elevator to the Gallows
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • Blood Father
  • The Nice Guys
  • My Best Fiend
  • Big Trouble in Little China
  • Red Desert
  • Cobra Verde
  • The Face of Another
  • The Great Beauty
  • Children of Heaven
  • Pennies from Heaven
  • Amores perros
  • A Man Escaped
  • The Exterminating Angel
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Roger Dodger
  • Armageddon
  • Pom Poko
  • Alambrista!
  • Noises Off...
  • Sixteen Candles
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Poltergeist
  • Mother
  • Au Revoir les Enfants
  • Sing Street
  • 10 Cloverfield Lane
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • M
  • Son of Saul
  • Everybody Wants Some!!
  • The Witch
  • Midnight Cowboy
  • Midnight Special
  • Close-Up
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Ghostbusters
  • Footloose
  • Jesus Christ Superstar
  • All About My Mother
  • From Here to Eternity
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Invitation
  • Mama
  • Black Narcissus
  • Hail, Caesar!
  • Alphaville
  • Rome, Open City
  • Sisters
  • The Big Sleep
  • Chungking Express
  • Sullivan's Travels
  • The Killing of America
  • The Lost Skeleton of Cadavra
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Overlord
  • Trouble in Paradise
  • Soylent Green
  • Ed Wood
  • Vivre Sa Vie
  • In a Lonely Place
  • Primer
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • To the Devil a Daughter
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Horror Castle
  • Judgment at Nuremberg
  • Quest for Fire
  • The Best of Youth
  • Throw Momma from the Train
  • Hellboy II: The Golden Army
  • A Face in the Crowd
  • Spellbound
  • Lifeboat
  • The Great Divide
  • To Have and Have Not
  • Point Break
  • The Orphanage
  • Shoah
  • Super 8
  • Celine and Julie Go Boating
  • Fish Tank
  • Gambit
  • Le Bonheur
  • Distant Voices, Still Lives
  • Pat Garrett & Billy the Kid
  • Men Don't Leave
  • Late Spring
  • The Seventh Seal
  • All About Eve
  • Swing Time
  • Human Nature
  • Yi Yi
  • The World of Apu
  • Aparajito

See all 315

Highly rated films Greg missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • One More Time with Feeling
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Martírio
  • How to Build a Time Machine
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more