2017

Greg Dorr Greg Dorr’s year in review

Greg’s highest rated films

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Westward the Women

    ★★★★½

  • Joe Versus the Volcano

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Omen

    ★★★★½

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Badlands

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 396 Films watched
  • 33 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

American Honey

Jan 1

Most Watched

La La Land

3 times

Logan

twice

The Shallows

twice

Last Film

Alien

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
239 films
Comedy
116 films
Thriller
100 films
Horror
78 films
Action
68 films
Crime
66 films
Romance
58 films
Mystery
43 films
Adventure
37 films
Sci Fi
33 films
USA
256 films
UK
39 films
France
38 films
Japan
28 films
Germany
21 films
Canada
13 films
Hong Kong
13 films
Italy
13 films
Australia
9 films
Spain
6 films
English
313 films
French
42 films
Spanish
32 films
Japanese
31 films
German
24 films
Italian
17 films
Chinese
12 films
Russian
12 films
Cantonese
11 films
Portuguese
8 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 295 Added 1780

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Greg’s most liked review

Sin City

This movie is almost a perfect vortex of things I don't like: style over substance, precious film noir homage, relentless recycling of cliches, hyper-overprocessd visuals making live action look like a cartoon, the "story"-telling of Robert Rodriguez, soulless action, comic books...

This was a staggeringly artful complete miss, and I'm…

More reviews

Greg’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Freak Dance
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2017

  • Alien
  • Taxidermia
  • The Shape of Water
  • Irreversible
  • Jailhouse Rock
  • The Mothman Prophecies
  • It's a Wonderful Life
  • The Mighty
  • Nine to Five
  • The Disaster Artist
  • Wonder Wheel
  • The Night Before
  • Au Hasard Balthazar
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Winter Sleep
  • The Santa Clause
  • The Room
  • Goldfinger
  • Bad Santa
  • Grizzly Man
  • Autumn Sonata
  • The Seven Year Itch
  • Home Alone
  • Following
  • While You Were Sleeping
  • PlayTime
  • Talk to Her
  • The Void
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Tokyo Twilight
  • Pandora's Box
  • Krampus
  • The Awful Truth
  • Odd Obsession
  • Coco
  • All Is Lost
  • Lady with the Dog
  • Roman J. Israel, Esq.
  • The Silence
  • The House
  • Il Sorpasso
  • Lady for a Day
  • Dick Tracy
  • Mr. Nobody
  • Lady Bird
  • Super Dark Times
  • Loving Vincent
  • Sergeant York
  • Frances Ha
  • Girl Shy
  • Overboard
  • Westward the Women
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Lavender Hill Mob
  • Make Way for Tomorrow
  • Lucky
  • This Is Not a Film
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Bad Boys
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Heathers
  • Alfie
  • Pusher
  • Brigsby Bear
  • Good Time
  • The Babysitter
  • Wonderstruck
  • Thor: Ragnarok
  • Scarlet Street
  • The Shop Around the Corner
  • The Manitou
  • The Phantom of the Opera
  • The Florida Project
  • Centipede Horror
  • Phenomena
  • The Grudge
  • The Wolf Man
  • Strange Circus
  • The Marc Pease Experience
  • Beasts of the Southern Wild
  • Demons
  • Greatful Dead
  • Hex
  • The Foreigner
  • Gozu
  • The Night of a Thousand Cats
  • Happy Death Day
  • Mother Joan of the Angels
  • Island of Lost Souls
  • The Curse of the Cat People
  • Cemetery of Terror
  • The Isle
  • Blade Runner 2049
  • Raw
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Mark of the Vampire
  • It Comes at Night
  • Before I Wake
  • A Cure for Wellness
  • Absentia
  • War for the Planet of the Apes
  • Angst
  • Detention
  • Brad's Status
  • The Body Snatcher
  • Clown
  • Joe Versus the Volcano
  • Behind the Candelabra
  • mother!
  • Underground
  • It
  • Only Lovers Left Alive
  • Fish Story
  • Road to Perdition
  • Annabelle: Creation
  • Wind River
  • The Big Sick
  • Mildred Pierce
  • Rear Window
  • Marwencol
  • It Follows
  • Baby Driver
  • Thirteen
  • Odd Thomas
  • The Only Son
  • F for Fake
  • Punk Vacation
  • Lorna's Silence
  • My Boyfriend's Back
  • Joy
  • World's Greatest Dad
  • Gun Crazy
  • Dead Man's Shoes
  • Little Evil
  • What About Bob?
  • Split
  • 20th Century Women
  • Dawn of the Dead
  • Whale Rider
  • Night of the Living Dead
  • The Thing
  • Annabelle
  • Empire of the Sun
  • Bonnie and Clyde
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • Freak Dance
  • Flight
  • Andrei Rublev
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Roman Holiday
  • Early Summer
  • The Inevitable Defeat of Mister & Pete
  • Pontypool
  • The Big Clock
  • Escape from the Planet of the Apes
  • A Heart in Winter
  • Wet Hot American Summer
  • Putney Swope
  • Matchstick Men
  • Footlight Parade
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Raising Arizona
  • Timecrimes
  • Bubble
  • Keanu
  • Tokyo Story
  • Coherence
  • ABBA: The Movie
  • Dark of the Sun
  • Breakin'
  • The Imitation Game
  • My Little Loves
  • The Omen
  • Spider-Man: Homecoming
  • Masterminds
  • Tetsuo: The Iron Man
  • About Time
  • Logan
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Santa Sangre
  • The Changeling
  • Live Like a Cop, Die Like a Man
  • Exiled
  • Savages
  • The Proposition
  • The Rocketeer
  • Night of the Juggler
  • Drive
  • Bullitt
  • Thief
  • The Driver
  • The Other Guys
  • The Beguiled
  • Predator 2
  • The Keepers
  • Psycho IV: The Beginning
  • Fletch
  • Three Kings
  • The Hollywood Complex
  • Martyrs
  • Wonder Woman
  • Breaker Morant
  • Offspring

See all 396

Highly rated films Greg missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • One Cut of the Dead
  • Faces Places

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more