2018

Greg Dorr Greg Dorr’s year to date

Greg’s highest rated films

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • On Body and Soul

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Nocturama

    ★★★★½

  • Shakespeare in Love

    ★★★★½

  • The Blues Brothers

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★

  • Weiner

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 167 Films watched
  • 33.4 Average per month
  • 8 Average per week

Milestones

First Film

Lady Macbeth

Jan 1

Most Watched

A Quiet Place

twice

Columbus

twice

Last Film

Night and the City

May 20

Genres, Countries & Languages

Drama
101 films
Thriller
59 films
Comedy
43 films
Crime
39 films
Action
39 films
Horror
26 films
Mystery
22 films
Adventure
20 films
Romance
18 films
Sci Fi
15 films
USA
125 films
UK
25 films
France
18 films
Japan
8 films
Germany
6 films
Belgium
6 films
Canada
6 films
Italy
5 films
Sweden
4 films
Spain
3 films
English
140 films
French
16 films
Spanish
11 films
German
10 films
Japanese
8 films
Italian
7 films
Korean
5 films
Swedish
3 films
Danish
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 234

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Greg’s most liked review

Landline

★★

Gillian Robespierre trafficks in New Yorker neuroses that are caught somewhere between the interests of Lena Dunham, Noah Baumbach and Woody Allen. In both Landline and her earlier film Obvious Child, she assembles strong, personable casts to amiable explore sensitive and intimate struggles, but lacks that transformative layer of wit…

More reviews

Greg’s most liked list

Screenflowers: 2017

Screenflowers are the great, unique or interesting movies that, for whatever reason, are overlooked or underappreciated during awards season, or otherwise seem destined to remain obscure.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Melissa P.
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Executioner

Films watched in 2018

  • Night and the City
  • The Friends of Eddie Coyle
  • The Ice Pirates
  • Bad Samaritan
  • Infernal Affairs
  • Breaking In
  • The Blues Brothers
  • Body Rock
  • I Know What You Did Last Summer
  • Mona Lisa
  • Tully
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Black Swan
  • A Quiet Place
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Super Troopers 2
  • American Made
  • Scream 2
  • Re-Animator
  • Scream
  • Streets of Fire
  • Stand by Me
  • Avengers: Infinity War
  • The Great Silence
  • Suburbicon
  • Weiner
  • You Were Never Really Here
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Super Troopers
  • The Idiot
  • Blockers
  • Paddington 2
  • Stray Dog
  • Beirut
  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th
  • A Quiet Place
  • Mr. Holland's Opus
  • Friday the 13th
  • Harry Brown
  • Isle of Dogs
  • Snowball Express
  • Chappaquiddick
  • Dersu Uzala
  • Mom and Dad
  • Another Fine Mess
  • Rashomon
  • Ready Player One
  • Thriller: A Cruel Picture
  • Unsane
  • Super
  • Take This Waltz
  • You Only Live Twice
  • The Star Chamber
  • Vigilante
  • Paddington
  • A Wrinkle in Time
  • Step Brothers
  • The Executioner
  • Rolling Thunder
  • The Death of Stalin
  • Aliens
  • Sisters
  • The Wolf of Wall Street
  • Taxi Driver
  • The Bad Sleep Well
  • A Time to Love and a Time to Die
  • The Brave One
  • 7 Days in Entebbe
  • Ava
  • Ms .45
  • Vertigo
  • The White Balloon
  • Metropolis
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • LadyBugs
  • Exterminator 2
  • The Help
  • Gringo
  • Thoroughbreds
  • Don't Look Back
  • Ringu 2
  • Real Genius
  • Destiny
  • The Girl Can't Help It
  • The Exterminator
  • The Big Heat
  • Death Wish
  • Death Sentence
  • Red Sparrow
  • Death Wish 5: The Face of Death
  • Columbus
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Death Wish 3
  • Death Wish II
  • Death Wish
  • Fly Away Home
  • The Strangers
  • Game Night
  • Wristcutters: A Love Story
  • The Devil's Express
  • Annihilation
  • The Three Musketeers
  • Johnny Guitar
  • Tragedy Girls
  • The Salesman
  • Landline
  • Enemy
  • Dark Skies
  • Black Panther
  • Burnt Offerings
  • Experimenter
  • Animal House
  • Faults
  • Blood Simple
  • Die Hard 2
  • Burn After Reading
  • Primal Fear
  • 24 Hour Party People
  • Melissa P.
  • Catfight
  • Thunderball
  • On Body and Soul
  • Romancing the Stone
  • The Square
  • A Futile and Stupid Gesture
  • The Beast Within
  • Last Flag Flying
  • Water Lilies
  • The Commune
  • Tulip Fever
  • The Death of Louis XIV
  • A Quiet Passion
  • Thelma
  • The Polka King
  • I, Tonya
  • Get Out
  • Graduation
  • Phantom Thread
  • The Lost City of Z
  • On the Beach at Night Alone
  • Logan Lucky
  • The Boy
  • Call Me by Your Name
  • Detroit
  • Mudbound
  • The Post
  • The Little Hours
  • Nocturama
  • Shakespeare in Love
  • Dunkirk
  • A Ghost Story
  • The Lure
  • Personal Shopper
  • Downsizing
  • Ingrid Goes West
  • Wilson
  • Molly's Game
  • Okja
  • Columbus
  • Voyeur
  • Lovesong
  • All the Money in the World
  • Your Name.
  • The Beguiled
  • Menashe
  • Lady Macbeth

Highly rated films Greg missed

  • Eighth Grade
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hereditary
  • Love, Simon
  • The Director and The Jedi
  • Burning
  • RBG

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more