Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Monos

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 502 Films watched
  • 41.8 Average per month
  • 9.6 Average per week
Jan Dec
  • 8 Lists created
  • 0.7 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

mid90s

Jan 2

Last Film

Sixteen Candles

Dec 31

Diary Milestones

Minding the Gap
50th Jan 29
Jackie Brown
100th Mar 16
Prom Night IV: Deliver Us from Evil
150th Apr 28
Poltergeist II: The Other Side
200th Jun 8
Knife in the Water
250th Jul 10
A Short Film About Killing
300th Aug 18
The Farewell
500th Dec 30

Most Watched

Joker

twice

Bubble Boy

twice

Genres, countries & languages

Drama
240 films
Thriller
165 films
Comedy
155 films
Horror
146 films
Crime
82 films
Romance
58 films
Action
56 films
Mystery
55 films
Sci Fi
39 films
Adventure
36 films
USA
377 films
UK
60 films
France
48 films
Germany
34 films
Canada
25 films
Italy
24 films
Poland
23 films
Japan
18 films
Australia
9 films
Spain
7 films
English
408 films
Polish
21 films
Japanese
13 films
French
13 films
Spanish
12 films
Italian
11 films
German
4 films
Korean
4 films
Chinese
2 films
Swedish
1 film
Western
Average 3.50
Romance
Average 3.19
War
Average 3.18
Crime
Average 3.10
Comedy
Average 3.06
History
Average 3.04
Drama
Average 3.03
Mystery
Average 2.94
Thriller
Average 2.92
Music
Average 2.88
South Korea
Average 3.62
Argentina
Average 3.38
Ireland
Average 3.25
Netherlands
Average 3.20
Japan
Average 3.19
Sweden
Average 3.14
Poland
Average 3.13
UK
Average 3.11
Mexico
Average 3.10
France
Average 3.05
Korean
Average 3.62
French
Average 3.31
Polish
Average 3.17
Japanese
Average 3.12
Spanish
Average 3.04
English
Average 2.90
German
Average 2.75
Italian
Average 2.55

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 224 Added 954

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Greg’s most liked review

After the Wedding

After the Wedding

★★

Dogme 95-ish and very likely an attempt to imitate the charged family drama of Thomas Vinterberg's The Celebration, Susanne Bier's After the Wedding puts a good cast and potentially interesting narrative through a sausage grinder of intolerable style. So many close-ups of eyeballs, lips, fingers... More than one close-up of…

More reviews

Greg’s most liked list

The Freshman
It
Mädchen in Uniform

Retro Teen Movies

Teen-centered or youth-oriented movies prior to 1980.

Intentionally avoiding the explosion of sexploitation during the 1970s, this list is intended to give a snapshot of teen pop culture as reflected in movies from mothballed eras.

It's the kind of list a parent might suggest to their own teenager.

More lists

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Hunters Are for Killing

Rated higher than average Patron

Mac and Me

★★★½ vs 1.95

Team America: World Police

★★★★½ vs 3.44

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

★★★★½ vs 3.49

Under the Silver Lake

★★★★½ vs 3.49

Seed of Chucky

★★★½ vs 2.50

Damsel

★★★★ vs 3.01

Rated lower than average Patron

Reflections of Evil

½ vs 3.79

The Fountain

½ vs 3.53

The Emperor's New Groove

vs 3.85

Millennium Actress

★½ vs 4.21

Perfect Blue

★★ vs 4.39

The Amazing Johnathan Documentary

vs 3.31

Films Greg watched in 2019

  • Sixteen Candles
  • You've Got Mail
  • The Farewell
  • Knives Out
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Joker
  • Transit
  • The King of Comedy
  • Wild Rose
  • Zombi Child
  • Christmas Evil
  • Whoever Slew Auntie Roo?
  • Game Over
  • Trading Places
  • The Long Kiss Goodnight
  • Atlantics
  • Luce
  • Jojo Rabbit
  • The Peanut Butter Falcon
  • Monos
  • Marriage Story
  • Hagazussa
  • Freaks
  • The Standoff at Sparrow Creek
  • Last Action Hero
  • Jack Frost
  • A Rainy Day in New York
  • Waltz with Bashir
  • Where'd You Go, Bernadette
  • The Sweatbox
  • The Emperor's New Groove
  • Deep End
  • The Third Wife
  • Pajama Party
  • Ready or Not
  • The Furies
  • Ash Is Purest White
  • Mr. Mom
  • Her Smell
  • The Art of Self-Defense
  • The Irishman
  • Sword of Trust
  • Get Out
  • Hustlers
  • Vertigo
  • Escape Room
  • Game Night
  • Fugue
  • Pilgrim
  • Adopt a Highway
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Greener Grass
  • John Wick: Chapter 2
  • Taking Off
  • John Wick
  • Diego Maradona
  • An Elephant Sitting Still
  • The Beach Bum
  • Doctor Sleep
  • The Nightingale
  • Extra Ordinary
  • After the Wedding
  • Frequency
  • Parasite
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Motherless Brooklyn
  • The Wolf House
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Repo Man
  • High Life
  • Quick Change
  • Relaxer
  • Gidget
  • Good Boys
  • Gilda
  • Burn
  • The Karate Kid Part III
  • Joker
  • Dolemite Is My Name
  • Ladyworld
  • Dolemite
  • Night of the Demons 2
  • Night of the Demons
  • The Lighthouse
  • Fade to Black
  • Dead End Drive-In
  • Night Killer
  • Nightbeast
  • Halloween II
  • Halloween
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Satan's Rhapsody
  • The Witch
  • Child's Play
  • The Curse of La Llorona
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Pin
  • Hush... Hush, Sweet Charlotte
  • Mausoleum
  • Monster in the Closet
  • Superstition
  • The Blackcoat's Daughter
  • You'll Like My Mother
  • When Michael Calls
  • I Saw What You Did
  • Bliss
  • We Have Always Lived in the Castle
  • The Rage: Carrie 2
  • Mortuary
  • Halloween II
  • Carrie
  • Turkey Shoot
  • The Town that Dreaded Sundown
  • Little Monsters
  • The Town That Dreaded Sundown
  • Cry of the Banshee
  • Theatre of Blood
  • Shanks
  • The Mummy
  • Marrowbone
  • Race with the Devil
  • The Nun
  • The Mephisto Waltz
  • The Conjuring 2
  • Evil of Dracula
  • Lake of Dracula
  • The Vampire Doll
  • The Leopard Man
  • Malevolence 3: Killer
  • Bereavement
  • Malevolence
  • Piercing
  • The Mind's Eye
  • Housewife
  • Mill of the Stone Women
  • Tigers Are Not Afraid
  • The Black Cat
  • The Unknown
  • Itsy Bitsy
  • The Old Dark House
  • Hell Fest
  • Satanic Panic
  • The Devil's Honey
  • Clueless
  • Punch-Drunk Love
  • Rambo: Last Blood
  • The Plagiarists
  • Decalogue X
  • Decalogue IX
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Ninja III: The Domination
  • Rambo
  • Legally Blonde
  • Rambo III
  • Rambo: First Blood Part II
  • Decalogue VIII
  • Decalogue VII
  • Decalogue VI
  • Decalogue V
  • The Skeleton Twins
  • Young Frankenstein
  • Charlie Chan at Treasure Island
  • Hunters Are for Killing
  • The Conjuring
  • It Chapter Two
  • The Fanatic
  • Bloodlust!
  • Run for the Sun
  • Decalogue IV
  • Decalogue III
  • Decalogue II
  • Decalogue I
  • First Blood
  • A Game of Death
  • The Most Dangerous Game
  • Mustang
  • Pickpocket
  • The Shining
  • Millennium Actress
  • No End
  • Moonrise Kingdom
  • Blind Chance
  • Camera Buff
  • Can't Hardly Wait
  • Son in Law
  • Anger
  • Annabelle Comes Home
  • The Dungeonmaster
  • Rock 'n' Roll High School
  • Donald Cried
  • Cemetery Without Crosses
  • Ma
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Valley Girl
  • Mysterious Skin
  • No Country for Old Men
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • A Short Film About Killing
  • A Short Film About Love

See all 502

World map

Highly rated films Greg is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life
  • Super Deluxe

Highly rated with Greg’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • The Shining
  • Pulp Fiction
  • Yojimbo
  • Alien
  • Inglourious Basterds
  • Parasite
  • The Thing
  • Chernobyl
  • Star Wars
  • The Irishman
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Avengers: Infinity War
  • Return of the Jedi
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Marriage Story
  • Good Time
  • Get Out
  • The Favourite
  • Avengers: Endgame
  • Hereditary
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Shoplifters
  • Free Solo
  • Burning
  • The Farewell
  • Pain and Glory
  • Eighth Grade
  • Roma
  • If Beale Street Could Talk
  • Cold War
  • Godzilla
  • The Witch
  • First Reformed
  • Ford v Ferrari
  • Climax
  • Blindspotting
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Midsommar
  • A Star Is Born
  • Toy Story 4
  • Booksmart
  • Jojo Rabbit
  • The Art of Self-Defense
  • BlacKkKlansman
  • John Wick: Chapter 2
  • Dolemite Is My Name
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Last Black Man in San Francisco
  • You Were Never Really Here
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Us
  • Can You Ever Forgive Me?
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Dragged Across Concrete
  • Rocketman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more