Sort by

Douglas has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
21
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Becoming

Becoming

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry