Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read prior review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Les Voleurs

Les Voleurs

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry