Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hoober-Bloob Highway

The Hoober-Bloob Highway

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Comingled Containers

Comingled Containers

1997
×
Edit this entry  
24
Night Music

Night Music

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Computer Animated Hand

A Computer Animated Hand

1972
×
Edit this entry  
16
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bushworld Adventures

Bushworld Adventures

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Mexican Spitfire at Sea

Mexican Spitfire at Sea

1942
×
Read the review Edit this entry  
13
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crime Thief

Crime Thief

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Damon the Mower

Damon the Mower

1972
×
Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead Times

Dead Times

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dead

The Dead

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
06
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
Edit this entry  
03
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Edit this entry  
31
Face Like a Frog

Face Like a Frog

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone

The Flintstones Meet Rockula and Frankenstone

1979
×
Read the review Edit this entry  
31
OPAL

OPAL

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
A Swingin' Sesame Street Celebration

A Swingin' Sesame Street Celebration

2020
×
Edit this entry  
30
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
30
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
30
The Way to Shadow Garden

The Way to Shadow Garden

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moonbird

Moonbird

1959
×
Edit this entry  
30
Date with Dizzy

Date with Dizzy

1958
×
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Rides the Carousel

Everybody Rides the Carousel

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Tender Game

The Tender Game

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Cab's Family

One Cab's Family

1952
×
Read the review Edit this entry  
17
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
Read the review Edit this entry  
14
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★★
Edit this entry  
11
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
★★★½
Edit this entry