• The Tortoise and the Hare

  • The Goddess of Spring

  • The Old Man of the Mountain

  • King Kong

    ★★★★★

  • Buzzin' Around

  • Experimental Animation

  • The Strange Love of Molly Louvain

  • Pots and Pans

  • Minnie the Moocher

  • Bimbo's Initiation

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • Swing You Sinners!

  • The Skeleton Dance

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • The Octopus

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★★

  • My Old Kentucky Home

  • His Majesty, the Scarecrow of Oz

  • Gertie the Dinosaur

  • A Fantasy

  • The Dancing Pig

  • Matsumoto Fragment

    ½

  • The Great Train Robbery

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

  • President McKinley Taking the Oath

    ½

  • Little Tich and His Funny Feet

  • The Pillar of Fire

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ½

  • Annie Oakley

    ½

  • Roundhay Garden Scene

    ½

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ½

  • Gaither's Pond: Fishtales

  • 12 oz. Mouse: 222

  • Dalmatians 2

  • The Best of the Electric Company

  • Ren's Commercial

    ★★★★★

  • The Plants vs Zombies Movie

  • Man Getting Hit by Football

  • Connected

  • Fraggle Rock

  • Madagascar 4

  • Chicken Run 2

  • The Loud House Movie

    ½

  • Untitled Gore Verbinski Project

  • The STIX Movie

    ½

  • The Twisted Tales of Felix the Cat

  • Gay Batman Forever

  • Brontosaurus

    ★★★★★