Sort by

Anthony has logged 96 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Red Mob

Red Mob

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
Don't Let the Riverbeast Get You!

Don't Let the Riverbeast Get You!

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delicacies of Molten Horror Synapse

Delicacies of Molten Horror Synapse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lovesong

Lovesong

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Desistfilm

Desistfilm

1954
×
★★★
Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Images

Images

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
From the East

From the East

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pin

Pin

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry