Sort by

Dov has logged 1,103 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Edit this entry  
26
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
½
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★
Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Noah

Noah

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
House Shark

House Shark

2017
×
½
Edit this entry  
11
Shark Exorcist

Shark Exorcist

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
11
Paycheck

Paycheck

2003
×
★½
Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry