RSS feed for Dov

Dov has logged 65 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Justice League

Justice League

2017
×
Read prior review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
29
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Repo Men

Repo Men

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Enchanted Christmas

Enchanted Christmas

2017
×
½
Edit this entry  
26
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Mother's Crime

A Mother's Crime

2017
×
½
Edit this entry  
18
Killer Caregiver

Killer Caregiver

2018
×
½
Edit this entry  
18
The Wrong Mother

The Wrong Mother

2017
×
½
Edit this entry  
18
The Wrong Daughter

The Wrong Daughter

2018
×
½
Edit this entry  
17
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
American Satan

American Satan

2017
×
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
14
Darkman III: Die Darkman Die

Darkman III: Die Darkman Die

1996
×
★½
Edit this entry  
13
Darkman II: The Return of Durant

Darkman II: The Return of Durant

1995
×
★★
Edit this entry  
13
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Silver Heads

Silver Heads

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry