RSS feed for Dov

Dov has logged 101 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Venom and Eternity

Venom and Eternity

1951
×
Edit this entry  
29
Arrière-saison

Arrière-saison

1950
×
Edit this entry  
29
Pacific 231

Pacific 231

1949
×
Edit this entry  
29
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
Edit this entry  
29
Rebus-Film Nr. 1

Rebus-Film Nr. 1

1925
×
Edit this entry  
29
The Extraordinary Child

The Extraordinary Child

1954
×
Edit this entry  
29
The Way to Shadow Garden

The Way to Shadow Garden

1954
×
Edit this entry  
29
Unglassed Windows Cast a Terrible Reflection

Unglassed Windows Cast a Terrible Reflection

1953
×
Edit this entry  
29
Interim

Interim

1952
×
Edit this entry  
29
Adventures of Jimmy

Adventures of Jimmy

1951
×
Edit this entry  
29
Christmas U.S.A.

Christmas U.S.A.

1949
×
Edit this entry  
29
House of Cards

House of Cards

1947
×
Edit this entry  
29
The Cage

The Cage

1947
×
Edit this entry  
29
The Potted Psalm

The Potted Psalm

1946
×
Edit this entry  
29
Visual Variations on Noguchi

Visual Variations on Noguchi

1945
×
Edit this entry  
29
The Mechanics of Love

The Mechanics of Love

1955
×
Edit this entry  
29
The Geography of the Body

The Geography of the Body

1943
×
Edit this entry  
29
Even – As You and I

Even – As You and I

1937
×
Edit this entry  
29
H₂O

H₂O

1929
×
Edit this entry  
29
Rain

Rain

1929
×
Edit this entry  
29
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
Edit this entry  
29
Manhatta

Manhatta

1921
×
Edit this entry  
29
Autumn Fire

Autumn Fire

1931
×
Edit this entry  
29
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
Edit this entry  
29
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
Edit this entry  
29
The Three-Sided Mirror

The Three-Sided Mirror

1927
×
Edit this entry  
29
Accident

Accident

1928
×
Edit this entry  
29
The Hearts of Age

The Hearts of Age

1934
×
Edit this entry  
29
The Vampire

The Vampire

1945
×
Edit this entry  
29
Symphonie diagonale

Symphonie diagonale

1924
×
Edit this entry  
29
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
29
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
28
Rhythm 21

Rhythm 21

1923
×
Edit this entry  
28
Lot in Sodom

Lot in Sodom

1933
×
Edit this entry  
28
Autumn Mists

Autumn Mists

1929
×
Edit this entry  
28
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry