RSS feed for Dov

Dov has logged 82 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
Edit this entry  
27
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Danse macabre

Danse macabre

1922
×
Edit this entry  
29
Pacific 231

Pacific 231

1949
×
Edit this entry  
18
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
UglyDolls

UglyDolls

2019
×
½
Edit this entry  
23
Last Love

Last Love

2017
×
Edit this entry  
19
The Extinct Suite

The Extinct Suite

2017
×
Edit this entry  
26
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Highlights

Highlights

2017
×
Edit this entry  
21
Suicide Sequence 3D

Suicide Sequence 3D

2016
×
Edit this entry  
02
The Magic Sun

The Magic Sun

1966
×
Edit this entry  
28
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
Edit this entry  
04
A Florida Melancholy

A Florida Melancholy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
16
American Satan

American Satan

2017
×
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Respect

Respect

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Edit this entry  
03
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Voice Male

Voice Male

2016
×
Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
I Can Only Imagine

I Can Only Imagine

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Taqwacore: The Birth of Punk Islam

Taqwacore: The Birth of Punk Islam

2009
×
★★
Edit this entry  
17
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once

Once

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Other F Word

The Other F Word

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
Edit this entry  
18
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Edit this entry  
12
hitting the brakes on the basement tapes

hitting the brakes on the basement tapes

2017
×
Edit this entry  
05
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Youth

Youth

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tennessee Devil Redux

Tennessee Devil Redux

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Fourfilm

Fourfilm

2017
×
Edit this entry  
14
Black Sabbath: The End of The End

Black Sabbath: The End of The End

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Superstar

Secret Superstar

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry