RSS feed for Dov

Dov has logged 91 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The House with Closed Shutters

The House with Closed Shutters

1910
×
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Edit this entry  
05
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Edit this entry  
03
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rambo III

Rambo III

1988
×
Edit this entry  
04
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★
Edit this entry  
04
First Blood

First Blood

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
12 Strong

12 Strong

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★
Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Sniper: Reloaded

Sniper: Reloaded

2011
×
★½
Edit this entry  
18
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sand Castle

Sand Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Megan Leavey

Megan Leavey

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Check Point

Check Point

2017
×
½
Read the review Edit this entry