RSS feed for Dov
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Edit this entry  
05
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Edit this entry  
05
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
Edit this entry  
02
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read prior review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read prior review Edit this entry  
26
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
Read prior review Edit this entry  
26
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
Edit this entry  
13
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
Edit this entry  
13
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read prior review Edit this entry  
30
Tracks

Tracks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Darker Than Night

Darker Than Night

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
If I Stay

If I Stay

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
Edit this entry  
03
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sweet Alibis

Sweet Alibis

2014
×
Edit this entry