RSS feed for Dov

Dov has logged 372 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry