• Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Under the Shadow

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • The Babadook

    ★★★★

  • A Field in England

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • Sightseers

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★

  • Kill List

    ★★★★½

  • Paranormal Activity

    ★★★★

  • The Orphanage

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

  • The Lives of Others

  • Saw

    ★★★★

  • Oldboy

  • Ju-on: The Grudge

    ★★★½

  • City of God

  • The Others

    ★★★★

  • Spirited Away

  • The Devil's Backbone

    ★★★½

  • In the Mood for Love

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

  • Final Destination

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★½

  • Ringu

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★½

  • Chungking Express

  • Ghostwatch

    ★★★★½

  • Candyman

    ★★★½

  • The Woman in Black

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Ran

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • The Entity

    ★★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★½

  • The Changeling

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★½

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★½

  • The Amityville Horror

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Alice Sweet Alice

    ★★★★½

  • Shivers

    ★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

  • Deliverance

    ★★★★

  • The Stone Tape

    ★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★★

  • The Blood on Satan's Claw

    ★★★★½

  • The Conformist

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • Witchfinder General

    ★★★★★

  • Whistle and I'll Come to You

    ★★★★★

  • The Plague of the Zombies

    ★★★½

  • Onibaba

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • 8½

  • The Innocents

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Breathless