Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★
Edit this entry  
19
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
At Your Fingertips: Grasses

At Your Fingertips: Grasses

1970
×
Edit this entry  
17
Lone Wolf McQuade

Lone Wolf McQuade

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Allan Quatermain and the Lost City of Gold

Allan Quatermain and the Lost City of Gold

1986
×
Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★½
Edit this entry  
16
Spine

Spine

1986
×
★★
Edit this entry  
16
Repo Jake

Repo Jake

1990
×
★½
Edit this entry  
16
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
Edit this entry  
15
Rappin'

Rappin'

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
The Naked Face

The Naked Face

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
The Wicked Lady

The Wicked Lady

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brighton Street Scene

Brighton Street Scene

1888
×
Edit this entry  
13
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
Edit this entry  
13
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
13
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
13
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
13
Throwing Self on Heap of Hay

Throwing Self on Heap of Hay

1887
×
Edit this entry  
13
Lioness Walking

Lioness Walking

1887
×
Edit this entry  
13
Cockatoo Flying

Cockatoo Flying

1887
×
Edit this entry  
13
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
Edit this entry  
13
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
Edit this entry  
13
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
13
The Beautician and the Beast

The Beautician and the Beast

1997
×
Edit this entry  
13
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

1988
×
★★½
Edit this entry  
13
Killzone

Killzone

1985
×
★★
Edit this entry  
13
Bedmen

Bedmen

1973
×
★½
Edit this entry  
13
Big Bad Mama

Big Bad Mama

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Triple Cross

Triple Cross

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★½
Edit this entry  
12
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Death Hunt

Death Hunt

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1988
×
Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
Starcrash

Starcrash

1978
×
Edit this entry  
12
Thunder Alley

Thunder Alley

1985
×
★★½
Edit this entry  
12
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
P.O.W. The Escape

P.O.W. The Escape

1986
×
★★
Edit this entry