Sort by

Downton_Tabby has logged 198 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★★
Edit this entry  
20
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
20
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stranger

The Stranger

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Chappie

Chappie

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★
Edit this entry  
12
The Mother

The Mother

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carry On Teacher

Carry On Teacher

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Carry On Up the Khyber

Carry On Up the Khyber

1968
×
★½
Edit this entry  
05
Carry On Girls

Carry On Girls

1973
×
★½
Edit this entry  
05
The Beiderbecke Connection

The Beiderbecke Connection

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
National Theatre Live: Follies

National Theatre Live: Follies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Beiderbecke Tapes

The Beiderbecke Tapes

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Beiderbecke Affair

The Beiderbecke Affair

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Secret State

Secret State

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Housewife, 49

Housewife, 49

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Glass Room

The Glass Room

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mame

Mame

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Duchess

The Duchess

2008
×
★★★
Edit this entry