Sort by

Downton_Tabby has logged 56 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★
Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★
Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Oxford Murders

The Oxford Murders

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Edit this entry  
25
Mulan II

Mulan II

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
24
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Edit this entry  
22
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★½
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Carter

Get Carter

2000
×
Edit this entry  
12
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
10
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Red Riding Hood

Red Riding Hood

2011
×
½
Edit this entry  
04
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry