RSS feed for Richard

Richard has logged 473 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Grindhouse Trailer Classics 4

Grindhouse Trailer Classics 4

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Almost Human

Almost Human

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Return of the Vampire

The Return of the Vampire

1943
×
★★★
Edit this entry  
29
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Made

Made

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Young Savages

The Young Savages

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Things Change

Things Change

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sugar Cookies

Sugar Cookies

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gray Lady Down

Gray Lady Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Battle Hymn

Battle Hymn

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oscar

Oscar

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Hell and Back

To Hell and Back

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man of Iron

Man of Iron

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wake Island

Wake Island

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Genre

Genre

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Even Hitler Had a Girlfriend

Even Hitler Had a Girlfriend

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ong-Bak: The Thai Warrior

Ong-Bak: The Thai Warrior

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
47 Ronin

47 Ronin

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Are You in the House Alone?

Are You in the House Alone?

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry