RSS feed for Richard
  • Jack Reacher

    Jack Reacher

    ★★★★

    A sniper shoots 5 civilians and all evidence points to an ex-army sniper. D.A. Richard Jenkins thinks he has him dead to rights, but instead of confessing, he asks them to find Jack Reacher, a former army investigator living off the grid. He shows up, and agrees to work for Rosamund Pike, who has agreed to defend the shooter, and also happens to be Jenkins's daughter. Reacher believes him to be guilty because he knows he was guilty of a…

  • Universal Soldier: Day of Reckoning

    Universal Soldier: Day of Reckoning

    ★★★

    Jean-Claude Van Damme invades Scott Adkins' home, kills his wife and child and puts him in a coma. When he wakes up, he cannot remember anything before the attack. Investigating the attack, he discovers a stripper that appears to have been his girlfriend, and a Universal Soldier that's trying to kill him ... and Dolph Lundgren is in the film too. I'm of two minds on this one. As a direct-to-video sequel made 20 years after the original film, it's…

  • Spy

    Spy

    ★★★½

    Melissa McCarthy is a C.I.A. analyst brought into the field when the agent she supports (Jude Law) is murdered by Rose Byrne and the identities of all the other agents they have are compromised. She turns out to be a pretty good agent. This is, for the most part, and agreeable enough comedy that also serves as a decent spy action film. It's no "Mission: Impossible" flick, but it's as least as good as your average mid-tier James Bond flick.…

  • Avengement

    Avengement

    ★★★½

    Scott Adkins escapes police custody on furlough from prison and heads to the pub owned by his brother. His brother was responsible for him being in jail, and left him there without visiting. While in jail, Adkins was under constant attack by other prisoners, transforming him into a ruthless, fighting machine. He's discovered that the attacks are due to a contract put out on him by his brother, and he's here to get ... avengement? (That's not a word, is…

  • Kill Zone 2

    Kill Zone 2

    ★★★½

    Wu Jing is a police officer in Hong Kong who has infiltrated a ring kidnapping people and harvesting their organs. He sets up an ambush at a kidnapping in the airport, and it goes bad. The police rescue the target, but Jing's cover is blown and the kidnappers take him to Thailand and have him thrown in jail. Tony Jaa is a guard in that same jail, who's daughter has leukemia and needs a bone marrow transplant. One potential donor…

  • Tokyo Tribe

    Tokyo Tribe

    ★★★

    Imagine Takashi Miike made a futuristic hip hop operetta about warring street gangs. Well, Sion Sono made it, but Miike is probably the most logical touch point for explaining this film's style. There's a plot about an evil gangster (Riki Takeuchi) conspiring to take over Tokyo and a laid back, peace loving gang getting all the gangs to band together and rise up against him ... but I'm honestly not sure if the plot of this film really matters. What's…

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★★

    After an opening sequence where Keanu Reeves gets his mustang back, he's pulled back into action when an Italian gangster guy calls in a favour ... he wants Reeves to kill his sister. Like the first film, this film is built around a series of spectacular fight and action scenes and Reeves' quiet, brooding performance. How much you like it will most likely be directly proportional to how much you like the assassin mythology introduced in the first film. This…

  • Haywire

    Haywire

    ★★★★

    Gina Carano is a paid operative for Ewan McGregor, an independent contractor hired by governments when they don't want to personally get their hands dirty. She's sent to Barcelona with Channing Tatum to rescue a kidnapped Chinese dissident. Everything seems to go alright, but on a follow-up assignment in Dublin with Michael Fassbender, he tries to kill her. Essentially, the film is one long quest by her to sort out what elaborate double-cross has occurred. It's a perfectly functional plot…

  • New Tale of Zatoichi

    New Tale of Zatoichi

    ★★★½

    Zatoichi finds himself pursued by the brother of a man he killed in the previous film, so he returns to his home village seeking peace. He reconnects with the man who trained him, and falls in love with his daughter. He asks for her hand in marriage, but her father plans on marrying her into a wealthy samurai family. Zatoichi also gets mixed up in his plot to help a band of thieves on the run kidnap the son of a wealthy landowner. This third film in the series is the first in color, but is otherwise a consistently average entry in the series.

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

    There's a lot of really striking imagery in this vampire tale set in an extremely fictionalized version of Iran. I liked looking at it, but nothing really grabbed me until the last half hour. I liked it, but didn't love it.

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★½

    Dane DeHaan is a young financial executive sent to Switzerland to retrieve the company's CEO from a sanitarium that he refuses to leave. The facility is run by the charming Jason Isaacs, who seems to be helpful, but DeHaan finds it difficult to get straight answers and is soon a patient there himself after he breaks his leg in an automobile accident. In a way I wanted to like this film. It looks magnificent and has no shortage of utterly…

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★

    It's a zombie Christmas musical ... sounds interesting, I didn't really find it so. The songs are fine, but there's really zero character development, so you get a very by-the-numbers zombie film with some songs in it. It's been compared to "Shaun of the Dead" ... that's an absurd comparison. Characters die ... it's difficult to care because you know next to nothing about them. The main villain is absurdly evil for no apparent reason. (To be fair ... I don't like Christmas, I don't like modern zombie films and I don't like modern musicals, so I'm probably as far from the target audience as possible.)