Dozzyrok has logged 586 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love Song

Love Song

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Keep That Dream Burning

Keep That Dream Burning

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stellar

Stellar

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maria

Maria

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gerry

Gerry

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
On the Marriage Broker Joke as Cited by Sigmund Freud in Wit and Its Relation to the Unconscious or Can the Avant-Garde Artist Be Wholed?

On the Marriage Broker Joke as Cited by Sigmund Freud in Wit and Its Relation to the Unconscious or Can the Avant-Garde Artist Be Wholed?

1977
×
★★½
Edit this entry  
20
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Man Who Came To Kill

The Man Who Came To Kill

1991
×
★★
Edit this entry  
18
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fear, Anxiety & Depression

Fear, Anxiety & Depression

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2LDK

2LDK

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aragami

Aragami

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Your Choice!

Your Choice!

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Pest

The Pest

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Dharma Guns

Dharma Guns

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Radiance

Radiance

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sins of the Nude

The Sins of the Nude

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nature Calls

Nature Calls

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★★
Edit this entry  
08
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Was

The Was

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Odessa Crash Test (Notes on Film 09)

Odessa Crash Test (Notes on Film 09)

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Edit this entry