Sort by

Daniel has logged 388 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry