daniel has logged 93 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★
Edit this entry  
07
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Mafia Kills Only in Summer

The Mafia Kills Only in Summer

2013
×
★★
Edit this entry  
27
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mediterranea

Mediterranea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Padre Padrone

Padre Padrone

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry